Відповідно до останніх змін до Закону України «Про виконавче провадження» - автоматизована система виконавчого провадження забезпечує автоматизований арешт коштів боржника за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України за погодженням з Національним банком України.

Національний банк України та Кабінет Міністрів України зобов’язано у тримісячний строк забезпечити прийняття та приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність до нововведень.

Нагадуємо про те, що Міністерство юстиції неодноразово зазначало про необхідність впровадження електронного арешту коштів на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах, оскільки на практиці до накладення арешту боржники встигають вивести кошти з рахунків, а іноді постанова втрачається і не надходить у банк.

З метою запровадження нової системи порядку арешту коштів боржника, фахівці Міністерства юстиції вивчали досвід різних країн.

Наприклад, у Хорватії електронний арешт коштів боржників, які містяться на рахунках в банківських установах здійснюється через Фінансове агентство (FINA), яке володіє інформацією про всі рахунки як юридичних, так і фізичних осіб, яка оновлюється щодня. Це гарантує блокування грошових коштів на банківських рахунках впродовж кількох хвилин.

У Португалії діє доволі проста і ефективна система. Увесь процес умовно можна розділити на три стадії: 1) періодичне наповнення комерційними банками бази даних усіх рахунків фізичних і юридичних осіб, яка утримується Центральним банком Португалії; 2) комунікація виконавців з Центральним банком для отримання інформації про рахунки боржників; 3) комунікація виконавців з комерційними банками, у яких відкриті рахунки боржників, для списання коштів з них. При цьому Центральний банк не має повноважень на зміну інформації, яка міститься у базі даних. Він виконує лише функцію утримувача системи та гаранта її функціонування. Головною гарантією збереження банківської таємниці щодо інформації про рахунки боржника є те, що інформація, яка міститься у базі даних Центрального банку, не відображає дані про суму коштів на таких рахунках.

Яким чином даний порядок діятиме в Україні поки що не оприлюднено, хоча в законодавстві уже і передбачено забезпечення автоматизованого арешту коштів боржника.