Хештеги, які вперше з’явилися в Twitter як спосіб відслідкувати повідомлення на конкретні теми, – це слова або фрази, які вказуються після символа «#». З моменту створення хештеги стали популярним способом для користувачів Інтернету вказувати, що публікація або будь-який інший контент пов’язані з певною проблемою, новиною, подією або навіть компанією чи продуктом.

Популярність хештегів привертає увагу компаній, які планують охопити більшу кількість своїх майбутніх клієнтів через різні соціальні мережі, використовуючи хештеги як рекламний інструмент для просування власних товарів чи послуг. Хоча #хештег є загальним символом, в поєднанні з назвою продукту чи слоганом компанії, він може виконувати такі самі функції, що й торговельна марка.

То чи можливо зареєструвати хештег як торговельну марку?

Як зазначає Відомство по патентам і товарним знакам США (USPTO), знак, що включає символ хещтегу «#» або сам термін «hashtag» може бути зареєстровано в якості торговельної марки, у тому випадку, якщо такий знак ідентифікує джерело товарів або послуг заявника». Поєднання символу або терміну хештегу з родовими або описовими словами або фразами недостатньо для отримання правової охорони. І навпаки, довільні або асоціативні слова або фрази можуть бути зареєстровані. Крім того, до Відомства потрібно подати докази того, що Ви використовуєте чи маєте намір використовувати торговельну марку з хештегом для просування власних товарів і послуг.

Так в США були успішно зареєстровані торгові марки: #smilewithacoke и #cokecanpics (The Coca-Cola Company), #McDstories (McDonalds) і #makeitcount (Nike). В цілому, в США зареєстровано більше 1700 торговельних марок з хештегом.

У Великій Британії знак у поєднанні з хештегом реєструється, якщо він є відмінним від інших знаків і здатний індивідуалізувати товари та послуги конкретного підприємства. Якщо такий хештег існує та його посилання не має відсилок до будь-якої іншої компанії, такий знак може отримати правову охорону.

У 2014 році WykeFarms один із найбільших виробників сиру у Великобританії став першим брендом, що успішно зареєстрував торговельну марку для своєї кампанії в соціальних мережах –  #freecheesefriday. Щотижня проводився онлайн-конкурс через облікові записи WykeFarms в Facebook іTwitter, який збирав від 25 000 до 30 000 заявок кожного місяця. Кожної п’ятниці обирався переможець, який отримував у подарунок сир. Щомісячне охоплення кампанії бренду в Facebook і Twitter складало біля 880 000 користувачі.

Щоб зареєструвати торговельну марку WykeFarms повинен був надати докази того, що знак набув відмінні риси завдяки його використанню. Переважну кількість доказів, поданих до Відомства інтелектуальної власності Великобританії, складали докази використання виробником сиру словосполучення в якості хештегу в соціальних мережах.

Потрібно розуміти, що реєстрація хештегу в якості торговельної марки не завадить іншим користувачам включати його в свої публікації в соціальних мережах, проте вона передбачає правовий захист у випадку використання хештегу іншою компанією для просування конкуруючого продукту або послуги в такій самій галузі.

Яка ситуація в Україні?

Чинне законодавство не містить жодних посилання на термін «хештег»,  в тому числі і спеціальне законодавство в сфері інтелектуальної власності. Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» передбачає, що об’єктом знака може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень. Такими позначеннями можуть бути,  зокрема, слова,  у тому числі власні імена,  літери,  цифри,  зображувальні елементи,  кольори  та  комбінації кольорів,  а  також  будь-яка комбінація  таких позначень. Таким чином позначення, що включає символ хещтегу «#» або сам термін «hashtag» у поєднанні із словом або словосполученням цілком може бути зареєстроване з урахуванням загальних винятків, що передбачені Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (позначення не має розрізняльної здатності, є описовим, загальновживаним тощо).

Чи можна використовувати хешег зі словом/словосполученням, якщо вказане слово/словосполучення зареєстроване в Україні в якості торговельної марки?

У Законі України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» зазначається, що використанням знаку визнається застосування його в діловій документації чи в рекламі чи в мережі Інтернет. Разом з тим, використовувати торговельну марку без дозволу власника такої торгової марки можливо у випадках:

–  якщо товар під такою торговельною маркою було введено в цивільний оборот та такий товар не було змінено чи погіршено його стан,

– некомерційного використання;

– усіх формах повідомлення новин і коментарів новин.

Якщо таке використання не підпадає під вищезазначені випадки, то таке використання є правомірним.

Яка позиція суду?

В Україні поки відсутні спори щодо використання хештегів без згоди власників торговельних марок. Але є позитивне рішення суду про визнання користувача Інтернету винним в адміністративному правопорушенні за передвиборчу агітацію в день виборів. Користувач виклав в мережу Інтернет фото бюлетеня з підписом та хештегом із прізвищем кандидата в президенти. Таким чином в судовій практиці вже є факт згадування терміну «хештег», хоча правова природа його не відома, що в подальшому може потребувати внесення змін до чинного законодавства.

В цілому, зареєструвати хештег в якості торговельної марки можливо, але робити це доцільно відомим брендам, які роблять акцент на рекламі в мережі Інтернет, в інших випадках краще реєструвати звичайні торговельні марки.