У вересні 2019 року Президентом України підписано закон, щодо зменшення тиску на бізнес, де з Кримінального Кодексу України виключено ст. 205 про фіктивне підприємництво.

Нагадуємо, що під фіктивним підприємством визначено термін створення, або придбання суб’єктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності, або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона. При цьому ключовою характеристикою виступає змістовний момент, а саме фіктивність – відсутність у осіб справжнього наміру здійснювати діяльність, зафіксовану в установчих документах і пов’язану з виробництвом товарів, виконанням робіт або наданням послуг. Зазначені особи мають на меті прикриватись юридичною особою як ширмою, прагнуть приховати свою незаконну діяльність.

На практиці, під час проведення досудового розслідування правоохоронними органами, вказане правопорушення інкримінувалось особам не як окреме винне діяння, а за їх сукупністю, тобто вчинення двох та більше злочинів, передбачених різними статтями КК України, в основному пов’язаними із схемами незаконного зменшення податків, або умисним ухиленням від їх сплати. До того ж, покаранням за такий злочин є штраф, у розмірі до 8 500 грн. не є дієвим заходом застосування такої норми.

Порушення справ, про фіктивне підприємство в переважній більшості здійснювалось органами досудового слідства формально – без належних на те підстав, з поверхневим оглядом оцінки доказів, яке через малозначність не становила суспільної небезпеки, основною метою якого було здійснення тиску на бізнес та безпідставне втручання у його діяльність, шляхом проведення тимчасового доступу до оригіналів документів, обшуків, із подальшим вилученням майна, та численних допитів працівників підприємства.

Тому, із виключенням зазначеної не потрібної норми, а іноді шкідливої з боку уповноважених органів для введення господарської діяльності, законодавець одночасно вніс зміни до ст. 212 КК України, щодо збільшення сум податків, за несплату яких може наставати кримінальна відповідальність.

Ухилення від сплати у значних, великих та особливо великих розмірах визначається у разі ненадходження до державного бюджету податків у сумі, яка в 3000 і більше, 5000 і більше, 7000 і більше разів відповідно перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян. Відповідно до Податкового Кодексу України неоподаткований мінімум доходів громадян дорівнює на сьогодні 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, що становить 960 гр. 50 коп. (50 % від 1921 грн.)

Як наслідок, відбуватиметься поліпшення становища осіб шляхом пом’якшення кримінальної відповідальності або скасування злочинності діяння. Зокрема учасник кримінального провадження, якому пред’явлено підозру за ст. 205 КК України, та особи, які притягуються до відповідальності за ст. 212 КК України, де сума ухилення від сплати податків є меншою за 2 881 500 грн, отримують право звернутись до слідчого, прокурора з клопотанням про закриття кримінального провадження, а суди в свою чергу повинні закривати кримінальні справи у зв’язку з набранням чинності законом, яким скасовано кримінальну відповідальність, але скоріше за все, уповноважені органи не будуть поспішати вчиняти такі дії, а знайдуть можливість перекваліфікувати декриміналізувану статтю в іншу.

У зв’язку з чим, Ви можете звернутись до АО «Квадра Право» за наданням кваліфікаційної правової допомоги та відповіді на питання, про кваліфікацію злочину.