На сьогоднійшній день зареєструвати нове ТОВ не складає труднощів і це можна зробити протягом 1-2 днів. Протягом своєї діяльності у ТОВ виникає значна кількість зобов’язань, кредиторів, на перевірку приходять контролюючі органи і відповідно «утримати бізнес на плаву» може бути досить складно.

 

 

Тому на ринку юридичних послуг клієнти неодноразово піднімають питання щодо «злиття» непотрібного бізнесу, перекладення відповідальності на третіх осіб, необхідність «очистки» ділової репутації.

Замість довготривалої процедури ліквідації ТОВ, передбаченої законодавством з проходженням усіх необхідних перевірок та виключеням запису про ТОВ в Єдиному державному реєстрі, - на ринку пропонується альтернативна ліквідація, або як її називають «експрес ліквідація». Даного терміну Ви не знайдете в законодавстві. Під альтернативною ліквідацією розуміють продаж корпоративних прав ТОВ, одночасно із зміною власників (учасників ТОВ) – змінюють керівника, місцезнаходження при необхідності і назву ТОВ. ТОВ продовжує існування, але де-юре зв'язок попередніх власників і керівника з даною ТОВ припиняється.

Переваги «експрес ліквідації»:

 • швидкість у вирішенні даного питання (як правило, все займає 3-5 днів);
 • недороговизна у порівнянні з банкрутством;
 • звільняє власників (учасників ТОВ) та керівництва ТОВ від відповідальності за подальші дії з ТОВ;
 • відсутність перевірок контролюючих органів, проведення яких необхідно при ліквідації ТОВ;
 • законність даної процедури, бо купівля-продаж корпоративних прав передбачена законодавством.

Основні недоліки «експрес ліквідації»:

 • ТОВ продовжує існувати, в Єдиному державному реєстрі змінюються лише запис про власників (учасників), керівника та місцезнаходження/ назви ТОВ (при необхідності);
 • відповідальність за дії ТОВ, які були вчинені до зміни власника/ керівника нікуди не дінеться до спливу 3 років з моменту вчинення дій (тобто до проходження строків позовної давності).
 • неналежне оформлення документів, необдуманий вибір нових власників ТОВ, інші обставини можуть привести до перевірки даних дій правоохоронними органами.

Рекомендації при проведенні «експрес ліквідації»:

 • Особиста (не за довіреністю) участь покупців при проведенні угоди купівлі-продажу корпоративних прав.
 • При пошуку покупців віддавати перевагу особам, на яких зареєстровано невелика кількість ТОВ та відмовитися від угод з жителями зони АТО. Це звичайно вплине на вартість угоди.
 • Ставити умову про те, що після продажу новому власнику ТОВ не повинна використовуватися.
 • Увага до деталей: належне оформлення, організація підписання, продумана оцінка корпоративних прав, при необхідності проведення безготівкової оплати за купівлю корпоративних прав, зміни даних власників/ керівника в банках, в яких обслуговувалася ТОВ (або закриття банківських рахунків), обов’язкове оформлення акту прийому-передачі первинних документів новому керівнику, при необхідності зміна ключів для подання електронної звітності до податкових органів на нового керівника тощо. Всі необхідні додаткові дії повинні бути продумані в залежності від причин «злиття» ТОВ. Кожну ситуацію необхідно розглядати індивідуально.

Отже, хоча де-юре «експрес ліквідація» не є ліквідацією ТОВ в повному розумінні цього слова, але це альтернатива ліквідації користується попитом і дозволяє швидко і недорого позбутися непотрібної ТОВ. Рішення про використання даної послуги необхідно приймати обдумано, отримавши попередньо належну юридичну консультацію з урахування особливостей конкретної ситуації.