📄 Згідно з постановою Кабінету міністрів «Деякі питання призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» № 859 від 23 вересня 2020 року, особи, які доглядають за родичами похилого віку, можуть отримувати щомісячні виплати.

ХТО МОЖЕ ОФОРМИТИ ДОГЛЯД ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ ЧИ ОСОБОЮ ПОХИЛОГО ВІКУ
💁‍♀️ Людина, яка надає послуги по догляду на непрофесійній основі, повинна відповідати двом основним критеріям:
🅰️ Повинна бути родичем того, хто потребує догляду.
🅱️ Повинна проживати з особою, якій потрібен догляд, на одній житлоплощі, бути пов’язана з нею спільним побутом і мати взаємні права та обов’язки.
☝️💊 Звичайно, проблеми зі здоров’ям повинні бути підтверджені медичними висновками та документами.

📑 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, які потрібно надати до органів соціального захисту для оформлення компенсації:
◾️ паспорти заявника і того, хто потребує соціальних послуг (подається під час подачі заяви),
◾️ ідентифікаційні коди,
◾️ заява про згоду надавати соціальні послуги,
◾️ заява про згоду їх отримувати,
◾️ декларація про доходи та майновий стан (заповнена на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за попередні 6 місяців),
◾️ довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю),
◾️ висновок лікарської комісії медичного закладу про необхідність у догляді за літніми громадянами внаслідок когнітивних порушень (для хворих із таким діагнозом),
◾️ висновок лікарської комісії медичного закладу про необхідність у догляді за невиліковно хворими особами, якщо вони через порушення функцій організму не можуть обслуговувати себе і самостійно пересуватися.
☝️❗️Необхідно надати акт огляду МСЕК і довідку до акту.

ЯКИЙ РОЗМІР КОМПЕНСАЦІЇ
Розмір виплати залежить від доходів і визначається індивідуально для кожного одержувача.

🧮💰 Компенсація розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу з розрахунку на місяць, встановленим на 1 січня поточного року (від 1 січня 2023 року – це 2 589 гривень) та середньомісячним сукупним доходом за останні шість місяців особи, яка надає соціальні послуги.

💰 Середньомісячний дохід особи, яка надає соціальні послуги, обчислюється шляхом поділу середньомісячного сукупного доходу її сім’ї на кількість членів сім’ї.