Домашнє насильство – злочин, про який потерпілі від нього особи часто соромляться заявити. По деколи застосування будь-якої форми домашнього насилля сприймають як «сімейну справу», «метод виховання», або навіть виправдовують його на кшталт «сам/сама винна».

Хочемо наголосити на тому, що Домашнє насилля – це злочин, який жодним чином не можна виправдовувати.

Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»:

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) ФІЗИЧНОГО, СЕКСУАЛЬНОГО, ПСИХОЛОГІЧНОГО або ЕКОНОМІЧНОГО насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю.

Існує 4 форми насилля:

  1. Фізичне (побої, незаконне позбавлення волі, т.д.);
  2. Сексуальне (примус до статевого контакту, т.д.)
  3. 3. Економічне (позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними; заборона працювати (навчатись), примушення до праці, т.д.)
  4. 4. Психологічне (словесні образи; погрози у тому числі щодо третіх осіб; приниження; переслідування; залякування інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи; контроль у репродуктивній сфері, т.д.).

Закон України № 2229-VIII передбачає спеціальні заходи протидії домашнього насильства:

  1. Терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
  2. Обмежувальний припис стосовно кривдника.

Якщо Ви, або ваші близькі та знайомі постраждали/страждають від домашнього насильства, потрібно терміново звернутись до органів Національної поліції для встановлення факту його вчинення. Так працівник НП складає протокол про вчинення кривдником домашнього насилля та  робить оцінку ризиків (заповнює анкету ризиків) для встановлення вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства.

У випадку встановлення вірогідності повторення вчинення домашнього насильства уповноваженою особою (працівником органу НП) виписується терміновий заборонний припис.

Відповідно до п. 16 ст. 1 Закону № 2229-VIII ТЕРМІНОВИЙ ЗАБОРОННИЙ ПРИПИС - це спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб; недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.

Заходи, які можуть бути застосовані на підставі термінового заборонного припису, включають:

 (1) зобов'язання для кривдника залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; (не стосується неповнолітніх)

 (2) заборону кривднику на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; (не стосується неповнолітніх)

 (3) заборону кривднику в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.