Для багатьох людей, які страждають від домашнього насильства, перешкодою у заявлені вчинення щодо них злочину є спільне місце проживання з кривдником, особливо тоді, коли нерухоме майно (квартира, будинок) належить кривднику на праві власності.

Основний Закон України наголошує на тому, що Безпека (життя і здоров’я) людини є найвищою соціальною цінністю, а тому постраждалі особи мають пріоритет над майновими правами осіб (кривдників) на житло.

Законом № 2229-VIII передбачено можливість винесення термінового заборонного припису стосовно житлового приміщення (покинути місце проживання на період дії такого припису) яке належить кривднику, за умови, що таке житло є місцем спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника.

При цьому поліція наділяється повноваженням здійснити ПРИМУСОВЕ ВИСЕЛЕННЯ КРИВДНИКА з такого житлового приміщення, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

Якщо після закінчення дії термінового заборонного припису, кривдник все одно застосовує домашнє насилля щодо постраждалої особи, така особа має право звернутись до місцевого суду за місцем реєстрації (проживання) постраждалої особи з заявою щодо видачі обмежувального припису стосовно кривдника.

СУДОВИЙ ЗБІР за подання заяви, щодо видачі обмежувального припису НЕ СПЛАЧУЄТЬСЯ.

У випадку, якщо кривдником, або постраждалою особою є неповнолітній у такій  заяві треба попросити суд залучити Службу у справах дітей (того району де проживає дитина).

Так, згідно з ч. 2 ст. 26 Закону про домашнє насильство заходами, які можуть бути застосовані до кривдника на підставі обмежувального припису, є:

(1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

(2) усунення перешкод у користуванні майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

(3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

(4) заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;

(5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

(6) заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв'язку особисто і через третіх осіб.

Варто зауважити, що обмежувальний припис може передбачати застосування одразу кількох зазначених заходів. Видається обмежувальний припис строком від 1 до 6 місяців.

Якщо Ви, або Ваші близькі постраждали/страждають від домашнього насильства Ви маєте право на захист та допомогу від суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (підрозділи Національної Поліції, Ювенальної Превенції, Служба у справах дітей та інші).

Телефонуйте за номером 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства, де Ви зможете безкоштовно отримати юридичну, медичну, соціальну та психологічну допомогу.