❓Що таке споживча інфляція?
🛒Споживча інфляція – це показник, який показує зміну цін (тарифів) на певні споживчі товари та послуги за певний проміжок часу. Тобто, якщо ціни на товари на послуги зростають, таке явище називають інфляцією. Внаслідок інфляції знижується купівельна спроможність грошей. Цей показник характеризує зміну цін на товари та послуги, яке купує населення для своїх побутових потреб.
❓Хто і як визначає індекс споживчої інфляції?
🔵Цей показник розраховується Державною службою статистики.
Для розрахунку індексу споживчої інфляції аналізується зміна цін на певний споживчій набір. До цього набору входить перелік товарів та послуг, яким українці найбільше користуються.
👕🍞🏡Набір налічує 335 найменувань, який періодично оновлюється, сюди входять: харчі, одяг та взуття, плата за житло, утримання та ремонт житла, предмети домашнього вжитку, побутова техніка, послуги зі сфери охорони здоров’я, транспортні, туристичні, фінансові послуги, витрати на освіту, паливо та мастила тощо.
👉Споживчий набір товарів (послуг) для розрахунку індексу споживчих цін у 2022 році за посиланням: http://surl.li/bzxyy
 
❓Чому буває так, що якісь товари значно дорожчають, а показник споживчої інфляції залишається низьким, якщо порівняти з цінами на ці товари?
🔵Тому що для визначення показника споживчої інфляції аналізується споживчий набір з понад 300 найменувань. Може бути таке, що декілька товарів та послуг зі споживчого набору значно подорожчали, а вартість інших суттєво не змінилася, тому при загальному розрахунку показник споживчої інфляції значно не змінюється, якщо порівняти з тими товарами та послугами, що подорожчали.
 
❓Який рівень споживчої інфляції був у квітні?
🔵За даними Державної служби статистики, споживча інфляція у квітні 2022 року в річному вимірі прискорилася до 16,4% (із 13,7% у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 3.1%.
Тобто ціни на споживчі товари в квітні за місяць зросли на 3,1%. Це означає, що той набір споживчих продуктів чи послуг, який у березні коштував 2000 грн, у квітні коштував 2062 грн.
🔲Основними чинниками прискорення інфляції є:
◾️ порушення ланцюгів постачання;
◾️ збільшення витрат бізнесу;
◾️ фізичне знищення активів підприємств через повномасштабну війну росії проти України;
◾️ нерівномірний попит і пропозиція товарів за регіонами.
☝️Так, реалізація відкладеного попиту на товари та послуги у відносно спокійних регіонах на тлі поступового повернення громадян підживлювала зростання цін. Натомість в окупованих містах і районах із високою інтенсивністю бойових дій вагомим проінфляційним чинником була обмежена пропозиція товарів.
 
❓Як змінилися ціни на деякі продукти харчування?
🍅Загалом ціни на продукти харчування подорожчали, найбільше подорожчали овочі: морква, цибуля, огірки, помідори, кабачки та баклажани унаслідок порушення ланцюгів постачання, зростання вартості енергоносіїв та тимчасової окупації територій на півдні, які спеціалізуються на вирощуванні овочів.
🍊Ці ж чинники вплинули на збільшення цін на фрукти у тому числі на банани та цитрусові. На збільшення цін на фрукти також вплинуло зупиненням імпорту через порти.
🥛🥩Також зросли ціни на крупи та продукцію тваринництва: свинину, молоко та рибу. Натомість ціни на яйця знизилися через надлишок пропозиції в умовах обмежених можливостей для експорту.