Верховною Радою України 17 березня 2020 року прийнято закон, направлений на боротьбу з коронавірусом COVID-19.

Законом встановлено адміністративну відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою COVID-19,

- накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 000 до 34 000 грн.

- на посадових осіб - у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 34 000 до 170 000 грн.

Також підвищено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням: запроваджено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років (або менш суворе покарання), а у випадку, якщо порушення спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, - позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.

Особливо звертаємо увагу на прикінцеві положення Закону.

Установлено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Це означає, що по факту може бути призупинене надання всіх адміністративних послуг, які надаються державою – адже зупиняється строк надання таких послуг.

Такими послугами є державна реєстрація підприємств (та реєстрація будь-яких змін щодо них), видання дозволів, реєстрація нерухомого та рухомого майна, обтяжень, та інші послуги органів виконавчої влади.

Окрім того, на період дії карантину забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Тобто, заплановані планові перевірки не відбудуться. Водночас, жодних заборон щодо позапланових перевірок та заходів контролю в Законі немає.

Важливо. Законом зобов’язано Кабінету Міністрів України у дводенний строк з дня набрання чинності Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів та подання на розгляд Верховної Ради України законопроектів, щодо призупинення обов'язку виконання основного зобов’язання, виконання якого забезпечене іпотекою, та недопущення звернення стягнення на предмет іпотеки на період встановлення карантину.

Отже, найближчим часом повинні з’явитися нормативні акти, які дозволять позичальникам по зобов’язанням, забезпеченим іпотекою, дихати вільніше.

Водночас, ще невідомо, відносно яких саме зобов’язань буде встановлено призупинення – чи стосовно тих, які вже прострочені, чи по яких таке прострочення ще не настало.

За таких обставин сподіваємося на реалізацію визначеного в Законі пункту про заборону звернення стягнення на предмет іпотеки в період встановлення карантину.